Marża – jak wpływa na koszt kredytu

Koszt kredytu hipotecznego składa się z wielu składników. Niektóre z nich mają charakter stały, inne zmienny. Kosztem, który zdecydowanie należy do tej drugiej grupy, jest marża. Jej wartość jest ustalana indywidualnie, niezależnie i to niezależnie od aktualnej sytuacji gospodarczej.

Marża – co ma na nią wpływ?

Marża, to koszt kredytu hipotecznego, który jest uzależniony od kilku różnych parametrów:

1. LTV – czyli stosunku wartości kredytu do jego zabezpieczenia. Według zaleceń powinien on oscylować w okolicach 80 procent. Jeśli udział zabezpieczenia będzie wyższy, marża będzie niższa.

2. Przeznaczenie kredytu – marża jest niższa w kredytach hipotecznych, aniżeli w kredytach gotówkowych. Powodem takiego stanu rzeczy jest zabezpieczenie materialne kredytu hipotecznego.

3. Prowizja – niektóre banki rezygnują z prowizji, co zresztą jest bardzo interesującym chwytem marketingowym. Niestety takie rozwiązanie nie zawsze jest opłacalne dla Klienta, który prowizję płaci tylko raz a marże w każdej racie.

4. Dodatkowe usługi – również i one mają istotny wpływ na marżę kredytu. Im więcej ubezpieczeń (i innych usług) zakupimy, tym marża powinna być niższa. W praktyce ów zysk bank sobie skompensuje na wspomnianych usługach.

Sprawdź więc, jakie więc ubezpieczenie kredytu hipotecznego warto posiadać.

Marża i jej elastyczność

Marża to koszt kredytu hipotecznego, który – jako jeden z niewielu – jest bardzo elastyczny. Oznacza to, że – przynajmniej w teorii – jest to jedno z niewielu punktów umowy, którego wartość można negocjować. Dlatego, jeśli bank informuje nas, że nie istnieje możliwość negocjacji ceny kredytu, warto przypomnieć o marży, której wysokość zależy przede wszystkim od powyższych czynników. Nawiasem mówiąc, warto pod tym względem “pójść na rękę” wierzycielowi, który – np. po podwyższeniu wkładu własnego – może zmniejszyć wysokość kosztów kredytu.

Podsumowując, marża to narzędzie, za pomocą którego bank zabezpiecza się przed ryzykiem utraty kapitału, ale też sposób na częściową redukcję wysokości raty.

Zobacz jak obliczyć wysokość raty kredytu hipotecznego.