Mieszkanie na rynku pierwotnym czy wtórnym?

Kupno mieszkania to ważna decyzja, która musi być dokładnie i wnikliwie przemyślana. Jest to zakup na lata, dlatego bardzo ważne są wszystkie czynniki decydujące o zakupie. Lokalizacja, która będzie dla nas odpowiednia, sąsiedztwo, a nawet ilość pięter w bloku – to wszystko będzie wpływać na nasz komfort.

Warto też zastanowić się czy kupić mieszkanie prosto od dewelopera czy na rynku wtórnym. Pierwsza opcja jest na tyle dogodna, że mamy pewność, że wprowadzimy się do mieszkania nowego, nieużytkowanego przez nikogo wcześniej. Dodatkowym atutem jest również fakt, że samodzielnie je urządzimy i zaaranżujemy od podstaw. Możemy stworzyć swoje małe królestwo w takim stylu, jaki najbardziej nam się podoba i zadbać o wszystkie detale od samego początku. Łatwiej też dostać kredyt mieszkaniowy, ponieważ deweloper zazwyczaj czeka za wszelkimi formalnościami i ewentualnymi dodatkami, które można dostać od państwa, np za pieniędzmi z programu Mieszkanie dla Młodych.

Kupno mieszkania na rynku wtórnym wiąże się z większym ryzykiem i jest z pewnością większym wyzwaniem. Mogą nas spotkać przykre niespodzianki, takie jak wady, których nie widać na pierwszy rzut oka i niepoprawności prawne. Dlatego ważne jest, żeby dokładnie wszystko sprawdzić. Należy zacząć na pewno od księgi wieczystej i sprawdzić czy nie ma zadłużeń. Tutaj znajdziemy informacje na temat tego, czy do mieszkania dopisane są również inne osoby. Warto też wybrać się do Wspólnoty Mieszkaniowej i dopytać czy właściciel nie ma długu, jak również do dostawców wszystkich mediów. Zwróćmy też uwagę, kto jest zameldowany, żeby przypadkiem nie zakupić nieruchomości z lokatorem. Jeśli po sprawdzeniu takiego mieszkania, będziemy mogli je kupić, warto wybrać się do różnych banków i sprawdzić najlepsze oferty kredytów mieszkaniowych.