Mieszkanie na kredyt – jak się przygotować

Osoby, które planują zakup mieszkania, często muszą podjąć decyzję, czy kupić mieszkania za środki własne czy wziąć kredyt mieszkaniowy. Wybór opcji kredyt mieszkaniowy jest dobry dla osób, które nie są w stanie wyłożyć całej kwoty za mieszkanie.

Kredyt na mieszkanie – niezbędne formalności

Aby otrzymać kredyt mieszkaniowy, należy znaleźć mieszkanie, które chce się kupić oraz dostarczyć do banku wstępną informację na temat mieszkania oraz wymagane przez bank dokumenty finansowe. Kredyt mieszkaniowy zazwyczaj wymaga, aby kredytobiorca wniósł wkład własny. Często wkład własny obejmuje wpłatę w wysokości około 10% wartości mieszkania. Osoby, które mają problem z wniesieniem wkładu własnego, mogą starać się o kredyt mieszkaniowy finansujący również wkład własny. Są banki, które oferują kredyt mieszkaniowy bez wkładu własnego.

Zdolność kredytowa na zakup mieszkania

Starając się o kredyt mieszkaniowy, należy dobrze zbadać o własną zdolność kredytową. Może okazać się, że osoba ubiegająca się o kredyt mieszkaniowy, nie będzie miała zdolności i kredyt na zakup nieruchomości nie zostanie jej przyznany. Doradcy w banku często podpowiadają, że aby mieć zdolność kredytową można zrezygnować z produktów kredytowych, z których nie korzysta się. Na przykład, ktoś ma limit w koncie lub kartę kredytową, a zupełnie nie korzysta z tych produktów. Wówczas rezygnacja z nich spowoduje, że zdolność kredytowa będzie wyższa, a nawet wkład własny będzie zerowy.

Kiedy można podpisać umowę

Po wstępnej analizie i wydaniu promesy kredytowej przez bank, można podpisywać umowę przedwstępną zakupu mieszkania, pamiętając o tym, że termin podpisania umowy właściwej sprzedaży mieszkania, powinien być odpowiednio ustalony do długości procesu rozpatrywania wniosku kredytowego przez bank. Należy to sprawdzić przed podpisaniem umowy.