Zanim weźmiesz kredyt hipoteczny – sprawdź raty

Nabywając nowe mieszkanie, niezależnie od tego, czy jest to mieszkanie rynku wtórnego czy z rynku pierwotnego, przeważnie decydujemy się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego.


Wiąże się z tym wiele stresu i wiele formalności. Przede wszystkim poszukujemy w bankach najkorzystniejszej dla nas oferty. Zwracamy uwagę przede wszystkim na wysokość oprocentowania oraz na wysokość prowizji, jaką chce nałożyć na nas bank.

Jednak często nie ma to aż tak wielkiego znaczenia, jak wysokość raty, jaką będziemy musieli spłacać przez wiele lat. Bywa, że kredyt hipoteczny zaciągany jest na 30, a nawet 35 (!) lat. W związku z tym, podliczając nasze wszystkie wydatki, rozważamy, jaka wysokość rat byłaby dla nas najlepsza. Wtedy do danej wysokości rat dopasowujemy sobie okres, na jaki możemy dany kredyt wziąć oraz wysokość kredytu.

Wiadomo, że im wyższą ratę będziemy w stanie płacić, tym większy kredyt możemy zaciągnąć, w szczególności, jeśli kredyt weźmiemy na dłuższy okres czasu.

Jak wiadomo rata kredytu nie składa się tylko z właściwej raty, która pokrywa nasze zadłużenie w banku. Na taką ratę składają się również odsetki. I to właśnie odsetki na początku spłaty kredytu stanowią większą część naszej raty. Z czasem jednak odsetki stanowią coraz mniejszy procent naszej raty i zaczynamy spłacać nasze zadłużenie.

Porównując kredyty często najpierw porównujemy oferty w różnych bankach. Ułatwiając sobie to zadanie korzystamy ze stron, które automatycznie porównują nam oferty kilku banków.

Dodatkowo na takich stronach znajdziemy często kalkulator kredytu hipotecznego. Możemy wówczas sami zrobić sobie symulację kredytu i sprawdzić, jaka rata wychodziłaby nam przy danej kwocie kredytu i jak raty rozkładałyby się na przestrzeni całego okresu spłaty.

Myślę, że jest to ogromne ułatwienie dla osób, które chcą starać się o kredyt hipoteczny, ponieważ na spokojnie można przeanalizować sobie swoje finanse i wszelkie możliwości wzięcia kredytu. Jednak zawsze należy pamiętać, że bez odpowiedniej zdolności kredytowej wiele nie zdziałamy.