Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego – kiedy to się opłaca?

Spłata kredytu hipotecznego to duże obciążenie dla budżetu domowego. Rata najczęściej wynosi ok. 2000 zł i musi być regulowana terminowo przez co najmniej kilkanaście lat. Niektórzy chcą się z tym uporać wcześniej. Czy wcześniejsza spłata kredytu rzeczywiście się opłaca?

Czy wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego jest opłacalna?

Odpowiedź na to pytanie musi być twierdząca, bo przecież szybsza spłata oznacza niższe odsetki. Teoretycznie jest to prawda, ale przed przelaniem pieniędzy na konto banku koniecznie trzeba sprawdzić w umowie kredytowej zapisy dotyczące wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego. Niektóre banki pobierają od takiej operacji opłatę i cała akcja może okazać się nieopłacalna.

Zobacz co powinna zawierać umowa kredytu hipotecznego by była uczciwa.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami banki mogą naliczać dodatkową opłatę za wcześniejszą spłatę kredytu do 3 lat. To w tym okresie kwota do spłaty jest największa i największe odsetki. Prowizja od wcześniejszej spłaty to maksymalnie 3%. Prosto więc obliczyć, że wcześniejsza spłata 200 tys. zł oznacza dodatkowe 6 tys. prowizji. Po upływie 3 lat te 6 tys. zostaje w kieszeni kredytobiorcy.

Zobacz jaką ratę kredytu wybrać by wygodnie spłacać kredyt.

Jeśli nie kredytobiorca nie dysponuje nagłym dopływem gotówki, może dokonywać nadpłat rat miesięcznych, ale też powinien sprawdzić to w umowie. Niektóre banki wprowadzają tu ograniczenia, ich przekroczenie oznacza naliczenie dodatkowej prowizji.

Korzyści z wcześniejszej spłaty kredytu

Nie ulega kwestii, że wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego przynosi korzyści i to te wymierne, jak i niewymierne. Bank musi na nowo przeliczyć oprocentowanie kredytu i ubezpieczenie w stosunku do czasu rzeczywistego. Nadwyżka musi zostać zwrócona na konto klienta.

Zobacz w jakim banku wziąć kredyt hipoteczny.

Do wartości niewymiernych można zaliczyć komfort psychiczny kredytobiorcy. Nie musi się już martwić o zabezpieczenie środków, nie musi bardzo oszczędzać, a co najważniejsze, może pozbyć się zapisu hipotecznego w księgach wieczystych i stać się pełnoprawnym i jedynym właścicielem nieruchomości.