Warunki podjęcia kredytu hipotecznego

Wiele osób marzy o kupnie własnego mieszkania.. Swój wymarzony kąt daje poczucie bezpieczeństwa oraz wartości i komfortu. Jednak nie wszystkich stać na zakup domu, a ceny na rynku nadal stale rosną. Jak zdobyć środki na zakup własnego mieszkania? Jednym ze sposobów na pozyskanie finansów jest kredy hipoteczny.

Kredyt hipoteczny to zbiór kredytów do których zalicza się: kredyt mieszkaniowy, kredyt budowlany, konsolidacyjny czy pożyczka hipoteczna. Całkowity koszt kredytu hipotecznego zależny jest od wielu czynników, a do najważniejszych zaliczamy: prowizje bankową, koszty notarialne, założenie księgi wieczystej, ustanowienie hipoteki, ubezpieczenia, prowizja za wcześniejszą spłatę, itp. Aby móc uzyskać środki z kredytu hipotecznego należy spełnić wiele warunków, a jednym z głównych jest wkład własny, który jest pewnego rodzaju zabezpieczaniem banku.

Wysokość wkłady własnego zależy od wielkości kredytu oraz jego dokładnego przeznaczenia. Jednak otrzymanie kredytu nie jest rzeczą prostą, a osoba chcąca pożyczyć pieniądze musi spełniać wiele innych wymagań. Kandydat które chce zaciągnąć kredy powinien: posiadać pewne oszczędności, dobrze zarabiać, posiadać umowę o pracę na czas nieokreślony, powinien być w stanie małżeńskim, spełniać inne zobowiązania finansowe, być wiarygodna dla banku. Po wstępnej analizie profilu kandydata oraz podjęciu decyzji o możliwości udzielenia kredytu, obie strony podpisują precyzyjnie przygotowana umowę, która zawiera wszystkie informacje oraz zasady dotyczące spłacania zadłużenia. W umowie zawarte są również informacje, warunki oraz metody kredytowania, jak również kary za niedopilnowanie i nieterminowe regulowanie należności i spłatę ustalonej wysokości rat.