Wakacje kredytowe – na jakiej zasadzie działają?

Każdemu rzetelnemu klientowi zależy na terminowej spłacie swojego zobowiązania kredytowego. Czasami jednak pomimo najszczerszych chęci, kredytobiorcy nie są w stanie spłacić rat kredytu ze względu na niespodziewane, przejściowe problemy finansowe. Odpowiedzią banków na takie potrzeby klientów są wakacje kredytowe.

Ze względu na dużą ilość banków, możemy obserwować na rynku finansowym stała walkę o klienta. Kredytobiorcom oferowane są nie tylko ciekawe i atrakcyjne warunki, takie jak niskie RRSO, ale również wiele usług dodatkowych. Jedną z nich jest możliwość odroczenia spłaty wybranych rat.

Sprawdź, najważniejsze informacje dotyczące RRSO.

Wakacje kredytowe – na czym to polega?

Oferta wakacji kredytowych pozwala na zaprzestanie spłaty pewnych rat i przełożenie ich terminu na późniejszy okres. Powoduje to wydłużenie okresu kredytowania, ale w zamian za to można przetrwać trudności finansowe i wrócić do normalnej spłaty po uporaniu się z nimi, bez żadnych negatywnych decyzji oraz ruchów ze strony banku. Wakacje zwykle dotyczą mniejszych kredytów i najczęściej maksymalny czas ich trwania to 6 miesięcy.

Sprawdź, jakie są warunki spłaty kredytu hipotecznego.

Zalety wakacji kredytowych

Przede wszystkim zaletą jest święty spokój i możliwość zyskania sporej ilości czasu na uporanie się z problemami. W okresie obowiązywania takich wakacji nie trzeba bowiem niczego wpłacać do banku. Oczywiście istotne jest, aby odpowiednio wcześniej złożyć wniosek o takie udogodnienie i go uzasadnić.

Sprawdź również, czy opłaca się wcześniejsza spłata kredytu.

Wakacje, a karencja

Wiele osób mówi, że wakacje kredytowe są tym samym co karencja. Pojęcia te są często stosowane zamiennie i jest to błąd. Oczywiście karencja również wiąże się z odroczeniem spłaty, jednak może ono dotyczyć znacznie wyższych kwot i okresu nawet kilku lat (jeśli wniosek zostanie dobrze uzasadniony). Różnica polega na tym, że w przypadku karencji zawiesza się tylko spłatę kapitału, ale nadal trzeba spłacać odsetki (w okresie karencji raty są więc znacznie niższe), podczas gdy w przypadku wakacji zawieszeniu podlega zarówno kapitałowa, jak i odsetkowa część raty. Przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu danego kredytu, warto upewnić się czy uwzględnia on możliwość skorzystania z takiego udogodnienia.