Rata kredytu hipotecznego – co na nią wpływa?

Kredyt hipoteczny to często dla wielu Polaków jedyna droga do zamieszkania we własnym mieszkaniu. Choć rata kredytu hipotecznego jest wysoka, to jednak jest to znacznie lepsze rozwiązanie niż wynajmowanie mieszkania przez wiele lat.

Co trzeba wiedzieć o kredycie hipotecznym?

Kredyt hipoteczny może być przeznaczony na zakup mieszkania od dewelopera lub osoby fizycznej, na zakup domu lub zakup działki budowlanej i budowę domu. W tym ostatnim wypadku kredyt udzielany jest w transzach na poszczególne etapy budowy. Otrzymanie kolejnej transzy wiąże się z rozliczeniem poprzedniej.

Sprawdź, z czego się składa koszt kredytu hipotecznego.

Osoba ubiegająca się o kredyt hipoteczny musi posiadać stałe źródło dochodu oraz zdolność kredytową. Na jej wpływ ma dotychczasowa historia kredytowa sprawdzana w Biurze Informacji Kredytowej, wysokość zarobków oraz wysokość stałych wydatków na utrzymanie. Wysoka zdolność kredytowa umożliwia uzyskanie kredytu na korzystniejszych warunkach, a to oznacza, że rata kredytu hipotecznego może być mniejsza.

Uzyskanie kredytu hipotecznego zawsze wiąże się z koniecznością wpisania hipoteki do księgi wieczystej nieruchomości. Jest to zabezpieczenie dla banku, który dzięki temu ma pewność, że kredyt zostanie spłacony.

Zobacz, czy wybrać ratę stałą czy malejącą, by wygodnie spłacić kredyt.

Wkład własny a wysokość raty kredytu

Największą przeszkodą do pokonania dla kredytobiorców jest zgromadzenie wkładu własnego. Jego wielkość wynosi od 10 do 20% kwoty kredytu. W przypadku dużego kredytu to kilkadziesiąt tysięcy złotych. To jednak nie wszystkie koszty związane z kredytem hipotecznym. Do tego trzeba doliczyć koszty związane z podpisaniem umowy notarialnej, opłaceniem rzeczoznawcy w przypadku kupna mieszkania na rynku wtórnym.

Jeśli chcesz wiedzieć ile będzie Cie wynosić miesięczne zobowiązanie oblicz wysokość raty kredytu.

Od czego jeszcze zależy koszt raty kredytu hipotecznego

Rata kredytu hipotecznego zawsze doskwiera i jeżeli nie można liczyć na dodatkowe źródło dochodu, bezpieczniej jest rozłożyć kredyt na dłuższy okres czasu. W razie poprawy sytuacji finansowej zawsze można z bankiem negocjować nowe warunki spłaty kredytu. Trzeba pamiętać, że zaprzestanie spłacania kredytu może finalnie oznaczać utratę mieszkania. Kalkulator rat kredytowych, to wygodne narzędzie, które umożliwi Ci sprawdzenie wysokości zobowiązania do łatwej spłaty.