Na czym polega karencja w spłacie kredytu?

Kredyt hipoteczny to kredyt długoterminowy na zakup mieszkania lub domu. Spłata takiego zobowiązania trwa kilkadziesiąt lat i bywa bardzo obciążająca.  W tak dalekiej perspektywie nie zawsze wszystko można przewidzieć. Czasami pojawiają się problemy ze spłatą raty. Rozwiązaniem może być karencja w spłacie kredytu.

Na czym polega karencja kredytowa?

Karencja w spłacie kredytu to nic innego jak chwilowe odroczenie części spłaty raty. Każda rata kredytu składa się z części odsetkowej i części kapitałowej. To właśnie spłata tej drugiej części zostaje chwilowo zawieszona, natomiast kredytobiorca nadal regularnie musi spłacać część odsetkową.

Przy równych ratach kredytu w pierwszym okresie spłaty w pierwszej kolejności spłacamy odsetki, kapitał stanowi niewielką część. To właśnie z tego względu skorzystanie z karencji w tym okresie jest nieopłacalne, ponieważ rata niewiele się zmniejszy.

Przy ratach malejących sytuacja jest odwrotna. W pierwszej kolejności spłacamy kapitał, a potem odsetki, więc karencja może okazać się sporą pomocą w odzyskaniu równowagi finansowej.

Zobacz jakie raty wybrać by wygodnie spłacić kredyt.

Jak uzyskać karencję w spłacie kredytu?

Jeżeli bank oferuje taką możliwość, to nie jest to takie trudne. Wystarczy w banku złożyć wniosek wraz z uzasadnieniem i zaświadczeniami o dochodach lub innymi dokumentami uzasadniającymi zmianę sytuacji finansowej. Należy zrobić to przed wystąpieniem trudności. Warunkiem pozytywnego rozpatrzenia wniosku jest bowiem terminowe regulowanie dotychczasowych rat.

Jeśli chcesz ile będzie wynosić rata kredytu, sprawdź kalkulator rat kredytowych.

A co po karencji?

Karencja w spłacie kredytu trwa krótko, najczęściej od 3 do kilkunastu miesięcy. Niektóre banki pozwalają skorzystać z niej kilka razy w okresie spłaty kredytu.
Po upływie karencji bank sporządzi aneks do umowy z nowym harmonogramem spłat. Odroczony kapitał wraz z odsetkami może zostać w równych częściach doliczony do pozostałych rat, ale wiąże się to z ich zwiększeniem. Inną możliwością jest wydłużenie okresu spłaty kredytu o okres trwania karencji. Zobacz, od jakich jeszcze czynników zależy koszt kredytu hipotecznego.