Zdolność kredytowa klienta warunkiem otrzymania kredytu

Zaciąganie kredytów na zakup dóbr jest normą – cały świat pożycza pieniądze, po to by kupować coraz więcej nowoczesnych, lepszych rzeczy. Polacy nie są tu wyjątkiem – pożyczamy w bankach równie często, jak inne nacje. A potem, jak inni, musimy kredyty spłacać. Zanim bank podpisze z nami umowę kredytową sprawdzi nas pod kątem zdolności kredytowej – od oceny tego wskaźnika zależy decyzja ostateczna o udzieleniu pożyczki oraz o jej wysokości i terminie spłaty.

Zdolność kredytowa – kto ją ma?

Właściwie każdy, kto ma przychody. Dla banku zdolność kredytowa jest zabezpieczeniem własnych interesów, gdyż w ten sposób sprawdza się, czy klient jest w stanie oddać dług z odsetkami w terminie. I choć może się to klientom nie podobać, urzędnicy bankowi zapytają o wszystko co dotyczy przychodów i wydatków. Na pewno dokładnie zrobią to szczególnie wówczas, gdy planowany kredyt dotyczy zakupu mieszkania, budowy domu, nowych inwestycji w firmie – czyli będzie to kredyt bardzo wysoki.

Warto podkreślić, że zdolność kredytowa oceniana przez bank w znacznym stopniu chroni również klienta. Bank pożyczy tylko tyle środków, ile zgodnie ze zdolnością kredytową pożyczkobiorca może spłacić. Parabanki się tym nie przejmują – chwilówek udzielają wszystkim i zawsze bardzo chętnie. To, że ta chwilówka pogrąża pożyczkobiorcę nikogo w takich instytucjach nie interesuje. Banki w tym względzie działają etycznie, zgodnie z prawem bankowym obowiązującym na terenie państw UE.

Zdolność kredytowa, jest również pomocna w wyborze rat kredytowych, jakie będziesz spłacać w przyszłości. Zależnie od Twoich możliwości finansowych i planów, możesz wybrać różne typy rat kredytowych. Szykując się do podjęcia pożyczki, sprawdź również, w którym banku wziąć kredyt na mieszkanie.

Kalkulator zdolności kredytowej online – jak skorzystać z tego narzędzia?

Zanim wystąpimy do banku z wnioskiem o udzielenie kredytu warto spróbować samodzielnie ocenić zdolność kredytową. Do tego celu służy kalkulator zdolności kredytowej online – proste narzędzie, które oszacuje nasze szanse na kredyt, bez wychodzenia z domu i tracenia czasu na rozmowy w bankach.

Wpisując do rubryk kalkulatora dane o dochodach miesięcznych, stałych opłatach, zobowiązaniach kredytowych, ilości osób we wspólnym gospodarstwie otrzymamy informację o kwocie, na którą możemy liczyć przy zaciąganiu pożyczki w banku. Nie jest to informacja wiążąca dla bankowych decydentów, ale może być przydatna, gdyż kalkulator zdolności kredytowej online nie tylko pokaże nam szacunkową kwotę możliwości kredytowych, ale wskaże ile jaki bank i na jakich warunkach może nam pożyczyć. To znacznie ułatwia a przede wszystkim skraca drogę do zdobycia środków finansowych na realizację marzeń czy planów biznesowych.

Decyzja o udzieleniu kredytu

Dla banku nasza zdolność kredytowa ma również inny kontekst poza liczbowym. Ważne jest gdzie pracujemy, na jakim stanowisku, ile mamy lat (czas kredytowania!), na jakiej umowie jesteśmy zatrudnieni. Ponadto wyrocznią dla każdego banku jest zawsze pobierany w BIK raport dotyczący naszej historii kredytowej oraz aktualnych zobowiązań. Na decyzję może mieć wpływ zapomniana rata jakiegoś zobowiązania, albo nierytmiczne spłacanie poprzedniego kredytu. Wiarygodny pożyczkobiorca to taki, który zawsze oddawał pożyczki w terminie.