Koszt kredytu hipotecznego – od czego zależy

Wszyscy, którzy marzą o własnym mieszkaniu lub domu, doskonale wiedzą, że często jedyną możliwością, by spełnić to marzenie jest zaciągniecie kredytu hipotecznego. Kredyt hipoteczny to zobowiązanie na długie lata. Dlatego też warto najpierw dokładnie zapoznać się z warunkami jego spłaty. A co za tym idzie poznać, jakie będą koszty takiego typu kredytu. Pamiętajmy, że wybranie niewłaściwego kredytu będzie rzutować na miesięczne finanse. Zbyt duże obciążenie spowoduje, że nie będziesz wstanie go spłacić.

Koszt kredytu hipotecznego

Jak się okazuje  koszt kredytu hipotecznego zależy od bardzo wielu czynników, z których nie każdy niestety może sobie zdawać sprawę. Koszt kredytu hipotecznego jest zależny od:

Czasami musimy też zapłacić za sam proces wyceny kredytu, a nierzadko też należy do tego wszystkiego doliczyć koszty, które związane są z dodatkowymi produktami finansowanymi.

By sprawdzić dokładnie wysokość rat kredytowych, które będzie musiał spłacać skorzystaj z kalkulatora rat kredytowych.

Oprocentowanie a koszt kredytu hipotecznego?

Na koszt kredytu hipotecznego znaczący wpływ ma przede wszystkim jego oprocentowanie.  Oprocentowanie kredytu hipotecznego jest zmienne. Oznacza to, że jego wysokość liczona w skali roku zależy od stopy procentowej.  Na stopę procentową nie ma wpływu ani bank, ani kredytobiorca, bo jej wysokość ustalana jest przez tzw. Bank Centralny. Tu należy też mieć na uwadze, że jeżeli dochodzi do obniżenia stopy procentowej, to zmniejsza się też oprocentowanie samego kredyt.

Kolejnym znaczącym czynnikiem jest tzw. marża. W przeciwieństwie do stopy procentowej, marża zawsze jest stała, a co więcej i niezwykle ważne, marża nie ulega ona zmienia podczas całego okresu kredytowania.