Kalkulator rat kredytowych

Koszt kredytu lub pożyczki zależy od wielu czynników. Głównie jest to prowizja i oprocentowanie rat. Oczywiście kredytobiorca zna cel i zamiar wzięcia kredytu. Być może zna już pełną kwotę kredytu, ale chciałby, chociaż w przybliżeniu poznać kwotę raty. Ciężko to wyliczyć samodzielnie, dlatego wiele banków utworzyło specjalną aplikację, jakim jest kalkulator rat kredytowych.

Jak obliczyć ratę kredytu

Jedną z najważniejszych kwestii dla każdego kredytobiorcy jest wysokość miesięcznej raty, którą będzie musiał co miesiąc płacić bankowi. W jej skład, wchodzą między innymi:

  • zwrot części pożyczonej kwoty,
  • naliczane odsetki, które początkowo stanowią większą część płaconej raty,
  • prowizja bankowa.

Czynniki te powodują, że trudno jest samodzielnie obliczyć miesięczne raty jakie będą do zapłaty. Warto więc sprawdzić kalkulator rat kredytowych.

Kalkulator rat kredytowych – pomocne narzędzie

Kalkulatory rat kredytowych są w pełni darmowe i bez problemu można ich użyć w online. Wystarczy użyć zwykłej wyszukiwarki internetowej. Dzięki nim można oszacować, ile wynosi kwota wziętego kredytu na podstawie wyboru w stosownych polach. Trzeba zaznaczyć, że jest to wartość przybliżona. Wysokość raty zależy od kilku czynników: wysokości pożyczonej kwoty, oprocentowania kredytu, okresu kredytowania, rodzaju rat – stałych lub malejących, wysokości ubezpieczenia oraz prowizji. Czasami wysokość raty obliczona przez kalkulator, może się znacznie różnic z sumą, podaną przez bank.

Jak działa kalkulator rat kredytowych

W przypadku kalkulatorów kredytowych klient sam wpisuje wartości oprocentowania, prowizji i ubezpieczenia. Tak więc ta aplikacja może być doskonałym narzędziem do wyszukania najlepszej oferty kredytu (również hipotecznego) lub dzięki niej można porównać różne oferty. Razem z wynikami wyszukiwania, zazwyczaj użytkownik dostaje listę najlepszych ofert, dopasowanych do uzyskanej liczby. Jeśli chodzi o kalkulatory dotyczące kredytów hipotecznych, pokazują one najmniejszą i największą kwotę zobowiązania.
Aby zrozumieć podstawy funkcjonowania kalkulatora kredytów, warto przeprowadzić symulację obliczeń. Sprawdź również kalkulator zdolności kredytowej.